moduły half-cut

Moduły Half-Cut – Czy warto?

Coraz częściej możemy spotkać oferty z panelami w technologii ciętych płytek, moduły half-cut lub czasem określanych jako panele HCC. Pierwsze co rzuca się w oczy potencjalnemu inwestorowi to aspekt wizualny. Płytki krzemowe w tej technologii są dosłownie przecięte w pół. Dlaczego?

Większa moc

Producenci coraz bardziej starają się usprawniać oferowane produkty. Jednym z usprawnień jest właśnie technologia ciętych płytek. Taki sposób ułożenia płytek krzemowych zwiększa przede wszystkim wydajność i klasę panelu. W dosłownym tłumaczeniu z takiego samego rozmiaru jesteśmy w stanie uzyskać większą moc modułu. To dlatego panele dużej mocy są dostępne właśnie w technologii half-cut.

Mniejsze straty mocy modułu

To nie koniec atutów. Jednym z największych plusów jest wielokrotnie mniejsza strata mocy w porównaniu ze standardowymi panelami. Płytka krzemowa przecięta w pół jest dużo mniejsza, przez co generuje dużo niższy prąd. Ten jest wprost proporcjonalny do jej wielkości. Starty natomiast są silnie zależne od oporu. W technologii modułów half-cut jest nawet 5-krotnie mniejszy niż w tradycyjnej. Jest to z pewnością największy atut. Finalnie moduł generuje mniejsze starty, co przekłada się na wyższą sprawność i uzysk z zainstalowanego m2.

Zmniejszone ryzyko zacienienia

Moduły half-cut posiadają jeszcze jedną zaletę, o której warto powiedzieć. Są mniej narażone na ryzyko zacienienia w obliczu tradycyjnych technologii. I nie mamy tu na myśli zacienienia spowodowanego pobliskim drzewem czy innym obiektem. Często gdy o tym wspominamy klientom, ci zapewniają nas, że w pobliżu planowanej inwestycji nie ma elementów powodujących zacienienie. Niestety większość z nas zapomina o efektach atmosferycznych, które mogą to zacienienie powodować. Przykładem może być śnieg.

W modułach half-cut znajdziemy więcej diod bocznikujących. Wynika to wprost z budowy modułu. Panel podzielony jest na dwie części. Część górną i część dolną. Obie są ze sobą połączone równolegle, a za ich pracę odpowiada osobna dioda bocznikująca tak, aby mogły pracować również niezależnie od siebie. Dodatkowo każda z części posiada własne szeregi spiętych płytek, które są również zabezpieczone osobnymi diodami. Najczęściej po 20 płytek krzemowych. To pozwala na oddzielną pracę szeregów wewnątrz części górnej i dolnej.

diody bocznikujące

Czy warto kupić moduły half-cut?

Warto zaznaczyć, że wymiary modułów half-cut są praktycznie takie same jak tradycyjne. Różnicą może być szerokość do 5 mm. Nie wpływa to w żaden sposób na charakterystykę montażu. Ich waga również jest taka sama. Warto zatem zastanowić się nad inwestycją w moduły half-cut.