fotowoltaika PERC

Panele fotowoltaiczne PERC – co kryje?

Wybierając panele fotowoltaiczne często możemy napotkać technologie PERC. Czym właściwie jest i co się kryje pod magiczną nazwą? Czy warto brać tą technologię jako wyznacznik wyboru?

PERC to skrót od ang. Passivated Emitter and Read Cell i dosłownie oznacza ogniwo z dodatkową pasywacją emitera spodniej cześci modułu. Prosto mówiąc jest to dodatkowa warstwa emitera z tyłu modułu. Powoduje ona odbicie fotona i jego powrót do bazy ogniwa uruchamiając „powtórnie” produkcję energii. Dokładniej mówiąc odbijane są fale o długości powyżej 630 nm. Jest to tzw. „pasmo czerwone”, które w normalnych panelach nigdy nie byłoby przetworzone na energię elektryczną. Dzięki technologii PERC możemy uzyskać dodatkowy uzysk energetyczny.

technologia perc
technologia perc

Technolgia PERC nie jest nowością na rynku. Istnieje od lat, jednakże mimo kosztów jej zastosowania, tylko nieliczni producenci skłonili się ją wprowadzić do swoich produktów. Panele marki ECO Delta są produkowane standardowo z zastosowaniem PERC. Technologia ta w porównaniu ze standardowymi panelami oprócz dodatkowego uzysku energetycznego ma jeszcze jeden atut. W zwyczajnych modułach pasmo czerwone przebija się przez tylną warstwę panelu generując przy tym duże ilości ciepła. W technologi PERC nie ma szans na takie zachowanie, gdyż jest w pełni odbijane i wykorzystywane do produkcji energii.

PERC pozwala na lepsze wykorzystanie pełnego pasma promieniowania skutecznie zwiększając uzysk energetyczny, jednocześnie uzyskując wyższą wydajność instalacji. Eco delta wprowadziła tę technologię jako standardową, nie powodując przy tym wzrostu cen.

Roztropny inwestor poszukujący możliwie maksymalnej efektywności swojego systemu, zachowując przy tym ekonomiczny zdrowy rozsądek, powinien wziąć pod lupę panele PERC.