ulgatermomodernizacyjna fotowoltaika

Ulga termomodernizacyjna dla instalacji fotowoltaicznych

Ulga termomodernizacyjna dla instalacji OZE jest już dostępna

Właściciele, którzy zdecydowali się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej na własnym budynku, mogą odliczyć ją od podatku. W przypadku małżeństw poziom ulgi może wynieść nawet 106 tys. zł. Limit maksymalnej kwoty ulgi dla pojedynczej osoby wynosi 53 tys. zł. Ulga termomodernizacyjna obowiązuje każdego montującego po raz pierwszy swój system. Odliczenia można dokonywać już od 2019 r. Co ciekawe ulgę możemy łączyć z innymi formami pomocy. Co to oznacza? Gdy skorzystałeś z lokalnej dotacji lub rządowego programu „mój prąd” wysokość odliczenia to kwota wynikająca z faktury zakupu, pomniejszona o uzyskaną wcześniej dotację.

ulga termomodernizacyjna fotowoltaika
ulgatermomodernizacyjna fotowoltaika

Z ulgi korzystać mogą wszystkie osoby rozliczające się na podstawie przychodów ewidencjonowanych, ci którzy stosują podatek 18% i 32% oraz ci stosujący jednolitą 19% stawkę podatkową. Z ulgi możemy korzystać maksymalnie przez okres 6 lat. Jak to możliwe, że fotowoltaika kwalifikuje się do odliczenia? To co dokładnie możemy odliczać od w/w ulgi definiuje rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju, który przygotował katalog produktów i usług. W katalogu tym możemy znaleźć usługę montażu oraz zakupu instalacji fotowoltaicznej.

Jakie kryteria musi spełnić budynek?

Przede wszystkim wnioskować mogą tylko właściciele lub współwłaściciele budynku z przeznaczeniem na cele mieszkalne. Budynek musi być już wybudowany. Ulga nie dotyczy obiektów planowanych. Budynek może mieć konstrukcję bliźniaczą. W przypadku gdy w budynku jest lokal użytkowy, nie może on przekraczać 30% powierzchni mieszkalnej. Jeżeli natomiast instalację planujemy zamontować na budynku gospodarczym lub garażu, możemy również wnioskować o ulgę.

Wnioskując o ulgę, w koszt uzyskania przychodu wrzucamy kwotę brutto. Podatek VAT również jest zaliczany.

Co w przypadku pożyczki lub kredytu na inwestycję?

W takim przypadku podatnik może odliczyć faktycznie zapłacone raty pożyczki lub kredytu. Nie ma możliwości odliczenia przyszłych kosztów tylko tych, które już faktycznie ponieśliśmy.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną? Skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego tutaj.